Działalność nierejestrowana a praca na etacie

W dzisiejszych czasach popularna stała się praca w kilku miejscach lub oprócz pracy głównej, są jeszcze prace dorywcze, aby dorobić do wynagrodzenia. Doskonałą formą dodatkowego comiesięcznego zarobku może okazać się działalność nierejestrowana.

Osoby fizyczne, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, są zgłoszone do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Na pracodawcy – jako płatniku, ciąży obowiązek odpowiedniego naliczenia wysokości składek ZUS, które następnie jest zobowiązany odprowadzić do ZUS we wskazanych ustawą terminach. Pracodawca dokonuje rozliczenia wynagrodzenia i pracownik dostaje już wynagrodzenie netto, tzw. “na rękę”, po dokonaniu wszystkich potrąceń.

Dla niektórych z tych osób wynagrodzenie zasadnicze z umowy o pracę może być niewystarczające ze względu na rosnące ceny towarów i usług, skaczącą inflację, czy obciążenia związane z kredytami hipotecznymi. Wtedy szukają możliwości uzyskania dodatkowych środków.

Prowadzenie działalności nierejestrowanej w żaden sposób nie koliduje z pracą wykonywaną w ramach umowy o pracę u zatrudniającego pracodawcy. Nie ma obowiązku również zgłaszania pracodawcy, że taką działalność zamierza się podjąć lub już się podjęło.

Wiele podatników w Polsce łączy właśnie te źródła uzyskania dochodów, aby zwiększyć swój comiesięczny portfel, czy inaczej nazywając budżet domowy. Już kilkaset złotych miesięcznie dodatkowo może zapewnić rodzinie spokój i komfort zaplecza finansowego.


Tomasz Olejniczak

Tomasz Olejniczak

Biuro rachunkowe Tomasz Olejniczak