Ewidencja sprzedaży w działalności nierejestrowanejCo powinna zawierać?

Jak wiadomo już z wcześniejszego artykułu o działalności nierejestrowanej, jest to forma prowadzenia działalności bez konieczności rejestracji w CEIDG. Podlega regulacjom wprowadzonym ustawą – Prawo przedsiębiorców. Często osoby fizyczne wykorzystują tą formę działalności nierejestrowanej, aby dorobić do wynagrodzenia lub przetestować na rynku jakiś produkt lub usługę.

Ewidencja sprzedaży w działalności nierejestrowanej

Osoby prowadzące działalność nierejestrowaną, które nie posiadają kasy fiskalnej zobowiązane są prowadzić ewidencję sprzedaży. Przepisy nie regulują, jakie dokładnie elementy powinna zawierać uproszczona ewidencja sprzedaży.

Portal biznes.gov wskazuje, że najczęstszymi elementami ewidencji są:

  • liczba porządkowa,
  • data sprzedaży,
  • numer dowodu sprzedaży,
  • wartość sprzedaży,
  • wartość sprzedaży narastająco.
Ewidencja sprzedaży w działalności nierejestrowanej

Powyższe elementy to tylko przykłady i ewidencja może zawierać szereg jeszcze innych informacji, np. metodę płatności albo nazwę kontrahenta.

W ewidencji osoba fizyczna ma obowiązek zapisywać sprzedaż za dany dzień, nie później niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. To oznacza, że po sprzedaniu towaru następnego dnia, nie można wpisywać sprzedaży z dnia poprzedniego.

Ewidencja może być prowadzona w formie papierowej lub elektronicznej, np. w arkuszu kalkulacyjnym Excel lub w Wordzie. Najważniejszą zasadą prowadzenia ewidencji jest to, aby była prowadzona w sposób rzetelny, przejrzysty i nie będzie budziła wątpliwości co do wysokości sprzedaży podczas kontroli z urzędu.

W przypadku nierzetelnego prowadzenia ewidencji sprzedaży lub braku jej prowadzenia, urząd skarbowy ma prawo sam określić wartość sprzedaży opodatkowanej i ustalić od niej kwotę podatku. Jeżeli nie będzie można określić przedmiotu opodatkowania, to kwota podatku zostanie ustalona na 22%.

Dokumentacja sprzedaży na rzecz osób fizycznych, osób prawnych i podmiotów nieposiadających osobowości prawnej

Osoba prowadząca działalność nierejestrowana, która dokonuje sprzedaży towarów lub usług na rzecz osób fizycznych, osób prawnych i podmiotów nieposiadających osobowości prawnej, powinna udokumentować sprzedaż fakturą. W elementach faktury powinny przede wszystkim znaleźć się:

  • data wystawienia,
  • numer kolejny dokumentu,
  • nazwę sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
  • liczbę i miarę towarów lub usług,
  • cenę jednostkową,
  • kwotę należności ogółem,
  • podstawę prawną, na podstawie której podatnik stosuje zwolnienie od podatku. Podstawa uzależniona jest od rodzaju zwolnienia (podmiotowe art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług lub przedmiotowe art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towaru i usług).

Podsumowując powyższe informacje, osoby fizyczne prowadzące działalność rejestrowaną lub te, które chciałby ją podjąć, muszą pamiętać przede wszystkim o tym, że ewidencja sprzedaży powinna być przejrzysta, rzetelna i prowadzona w sposób ciągły. Jej forma natomiast jest elastyczna.

Prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaż pomaga również w pilnowaniu limitu działalności nierejestrowanej.


Tomasz Olejniczak

Biuro rachunkowe Tomasz Olejniczak