Wakacje składkowe ZUS w 2025
W 2025 roku przedsiębiorcy w Polsce mają szansę skorzystać z tzw. wakacji składkowych ZUS. Jest to forma ulgi, która pozwala na obniżenie obciążenia składkami na ubezpieczenie społeczne, dostępna po spełnieniu określonych warunków. Wprowadzenie wakacji składkowych ma na celu wspieranie działalności gospodarczej, szczególnie małych firm, w trudniejszych miesiącach roku.
- Jakie zasady dotyczące wakacji składkowych będą obowiązywały w 2025 roku?
- Kto może z nich skorzystać?
- W jaki sposób wnioskować o wakacje składkowe?
- Co w razie odmowy?
Na czym polegają wakacje składkowe?
Zwolnienie składkowe, określane potocznie jako wakacje składkowe, to preferencja dostępna dla mikroprzedsiębiorców wpisanych do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz komorników sądowych spełniających warunki do skorzystania z wakacji składkowych, polegająca na zwolnieniu z opłacania składek ZUS w jednym dowolnie wybranym przez siebie miesiącu w każdym roku kalendarzowym.
Zwolnienie dotyczy następujących składek przedsiębiorcy:
- na własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe;
- na własne dobrowolne ubezpieczenie chorobowe;
- na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy – jeśli przedsiębiorca ma obowiązek opłacać je za siebie.
Należy podkreślić, że wakacje składkowe nie obejmują zwolnienia z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne ani składek należnych za pracowników, których zatrudnia przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Oznacza to, że za miesiąc korzystania z wakacji składkowych przedsiębiorca ma obowiązek uiścić własną składkę zdrowotną oraz składki należne za pracowników w pełnej wysokości.
Wakacje składkowe obejmują składki ustalane od najniższej podstawy wymiaru obowiązującej przedsiębiorcę za dany miesiąc. Składki, z których przedsiębiorca uzyska zwolnienie w ramach wakacji składkowych, są finansowane z budżetu państwa, w związku z czym w okresie korzystania z wakacji składkowych nie ma przeciwwskazań do prowadzenia działalności gospodarczej i uzyskiwania bieżących przychodów. Co więcej składki finansowane z budżetu państwa wliczają się do przyszłej emerytury lub renty przedsiębiorcy, przedsiębiorca ma również uprawnienia do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Kto może skorzystać z wakacji składkowych?
Z wakacji składkowych mogą skorzystać płatnicy, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Są to osoby, które prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych oraz osoby będące komornikami sądowymi, o ile spełnią warunki określone w art. 17a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Warunki konieczne do spełnienia przez płatnika w celu skorzystania z wakacji składkowych to:
- w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych;
- w ostatnich 2 latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro;
- jako ubezpieczony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej;
- w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku jako ubezpieczony podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jak skorzystać z wakacji składkowych?
Wakacje składkowe obejmują zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy za jeden miesiąc w roku, przy czym przedsiębiorca może wybrać za jaki miesiąc chce skorzystać z tej preferencji. Na wniosek płatnika składek prowadzącego działalność zwalnia się go z opłacenia tych składek, za wskazany we wniosku miesiąc kalendarzowy. Przedsiębiorca musi jednak pamiętać, że wniosek o wakacje składkowe należy złożyć w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który chce uzyskać zwolnienie z obowiązku opłacenia składek.
Przykład
Pani Julia prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG i chce skorzystać z wakacji składkowych w 2025 roku. Kiedy powinna złożyć wniosek?
Z wakacji składkowych przedsiębiorca może skorzystać za jeden wybrany miesiąc w 2025 roku, składając wniosek najpóźniej do końca listopada 2025 roku w celu uzyskania zwolnienia ze składek za grudzień. Jest to termin obowiązujący bezwzględnie, po jego przekroczeniu nie będzie możliwości skorzystania z wakacji składkowych w 2025 roku. Oczywiście Pani Julia może skorzystać z preferencji w każdym innym miesiącu w 2025 roku (raz w roku), pod warunkiem złożenia wniosku w miesiącu wcześniejszym, niż ten, za który chce uzyskać zwolnienie z opłacenia składek. Należy pamiętać, że ZUS rozpatruje wyłącznie wnioski, które wpłynęły w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który przedsiębiorca wnioskuje o zwolnienie z opłacania składek. Oznacza to, że nierozpatrzone pozostaną wszystkie wnioski złożone w innym terminie, a więc wcześniej lub później np. dwa miesiące wcześniej lub już w miesiącu, za który przedsiębiorca chce skorzystać z wakacji składkowych.
Wniosek RWS o udzielenie wakacji składkowych składa się wyłącznie za pomocą profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS, w formie dokumentu elektronicznego. Wakacje składkowe stanowią pomoc de minimis, dlatego we wniosku RWS przedsiębiorca musi podać informacje na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystał. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wnioski o wakacje składkowe rozpatruje automatycznie. Wszelkie informacje w tej sprawie przedsiębiorca znaleźć na swoim profilu w PUE ZUS/eZUS. O rozpatrzeniu wniosku ZUS informuje płatnika za pośrednictwem profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS, przy czym rozstrzygnięcie w całości uwzględniające wniosek o zwolnienie ze składek nie wymaga wydania decyzji. Informacja o nowej wiadomości na PUE ZUS/eZUS wysyłana jest także na e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na swoim koncie PUE ZUS/eZUS.
W przypadku natomiast, gdy przedsiębiorca zostanie częściowo zwolniony ze składek lub nie otrzyma ulgi, ZUS wydaje stosowną decyzję w tej sprawie, którą przekazuje za pośrednictwem profilu płatnika na PUE ZUS/eZUS. W razie odmowy przedsiębiorca ma obowiązek uregulować składki w standardowym terminie, przy czym od decyzji można się odwołać do sądu za pośrednictwem ZUS.

Karolina Szopa
Księgowa