Zawieszenie działalności gospodarczej w CEIDG?

Zawieszenie działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to rozwiązanie, które umożliwia przedsiębiorcom czasowe wstrzymanie aktywności gospodarczej. Zawieszenie nie wiąże się z koniecznością jej likwidacji, a jednocześnie pozwala na uniknięcie wielu obowiązków, które towarzyszą prowadzeniu działalności.

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Zawieszenie działalności gospodarczej w CEIDG jest bardzo prostym procesem, który można przeprowadzić online lub w urzędzie miasta lub gminy. Oto kroki, które należy podjąć w przypadku zawieszenia dokonywanego online:

  1. Pierwszym krokiem jest odwiedzenie strony CEIDG (www.ceidg.gov.pl). Aby zawiesić działalność, musisz mieć dostęp do swojego konta w systemie ePUAP lub skorzystać z kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
  2. Wypełnij formularz CEIDG-1, który służy do zgłoszeń w zakresie działalności gospodarczej. Należy zaznaczyć opcję zawieszenia działalności.
  3. Określ czas zawieszenia. Podczas wypełniania formularza można wskazać, na jaki okres chcesz zawiesić działalność. Można zawiesić działalność na czas określony i od razu wskazać datę wznowienia lub wybrać opcję zawieszenia na czas nieokreślony.
  4. Po wypełnieniu formularza, wysłaniu go i otrzymania potwierdzenia o przetworzeniu wniosku, Twoja działalność zostanie zawieszona w CEIDG.

O czym należy pamiętać?

  • Zawiesić działalność gospodarczą można, pod warunkiem, że nie ma się zatrudnionych pracowników.
  • Okres zawieszenia musi wynosić minimum 30 dni, w przeciwnym razie zawieszenie będzie bezskuteczne.

Co ze składkami ZUS oraz podatkiem dochodowym?

Podczas zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca jest zwolniony z obowiązku opłacania składek ZUS. Dotyczy to zarówno składek emerytalnych, rentowych, wypadkowych, jak i chorobowych oraz zdrowotnych.

W trakcie zawieszenia nie oblicza się i uiszcza zaliczek na podatek dochodowy.

Co z amortyzacją środków trwałych?

Zawieszenie działalności gospodarczej nie oznacza, że przedsiębiorca przestaje być właścicielem posiadanych środków trwałych. Niemniej jednak, przez czas zawieszenia działalności, przedsiębiorca nie może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, ponieważ nie prowadzi działalności gospodarczej.

Po wznowieniu działalności przedsiębiorca może wznowić dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Okres zawieszenia działalności nie jest uznawany za przerwę w amortyzacji, co oznacza, że po wznowieniu działalności można kontynuować amortyzację środków trwałych na takich samych zasadach, jak przed zawieszeniem.

Co możesz robić w firmie w trakcie zawieszenia?

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej:

  • możesz wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
  • możesz przyjmować należności i musisz regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,
  • możesz zbywać własne środki trwałe i wyposażenie,
  • masz prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalności gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,
  • możesz zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców,
  • możesz powołać albo odwołać zarządcę sukcesyjnego.

Tomasz Olejniczak

Tomasz Olejniczak

Biuro rachunkowe Tomasz Olejniczak