Faktura eksportowa

Faktura eksportowa dotyczy sprzedaży towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Transakcja ta jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W zależności od spełnionych warunków, sprzedaż może zostać opodatkowana 0% stawką podatku. Gdybyśmy chcieli odnaleźć definicję faktury walutowej, to w przepisach podatkowych nie znajdziemy takiego pojęcia.

Eksport towarów - ustawa o podatku od towarów i usług

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług, przez eksport towarów rozumiemy dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

  • dostawcę lub na jego rzecz, lub
  • nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych

– jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez właściwy organ celny określony w przepisach celnych.

Streamsoft Firmino

Program do fakturowania online

Przetestuj za darmo przez 30 dni! Prosty i szybki sposób na wystawianie faktur.

Stawka VAT 0% dla eksportu towarów

Zgodnie z art. 41 ust. 6 i 6a ustawy VAT, stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, pod warunkiem, że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.

Dokumentem, o którym mowa powyżej, jest w szczególności:

  • dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez właściwy organ celny wydruk tego dokumentu,
  • dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność,
  • zgłoszenie wywozowe na piśmie utrwalonym w postaci papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez właściwy organ celny.

Jak to w praktyce bywa, często pojawiają się wątpliwości co do stosowania stawki podatku VAT 0% ze względu na okresy spływu dokumentacji związanych z eksportem i trudnościach przy tym napotykanych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 19 stycznia 2024 r. orzekł, że: „nie można odmówić podatnikowi prawa do zastosowania stawki 0% VAT wyłącznie na tej podstawie, że nie posiada on określonego dokumentu potwierdzającego eksport towarów poza UE, jeśli eksport ten faktycznie nastąpił.”

Powyższy wyrok wskazuje na to, że katalog opisany w art. 41. jest otwarty. Oznacza to, że jeśli podatnik posiada inne, niż wskazane dokumenty oraz eksport faktycznie miał miejsce, to również nabywa prawo do stosowania 0% stawki podatku VAT.

Elementy faktury eksportowej

Faktura eksportowa nie różni się niczym od zwykłej faktury VAT, do której mają zastosowanie przepisy art. 106e ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku faktur eksportowych bardzo często ma miejsce wystawianie ich w dwóch językach oraz w walucie obcej. Należy pamiętać, że dokumentowanie sprzedaży fakturami w walutach obcych wiąże się z powstaniem różnic kursowych od tych transakcji. Polskie księgi prowadzone są w walucie polskiej i mają tu zastosowanie kursy przeliczeniowe – zgodnie z art. 31 ustawy o podatku od towarów i usług.

Termin wystawiania faktur eksportowych

Fakturę eksportową wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano eksportu towarów. Jeżeli natomiast przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, fakturę wystawia się również nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy.

Najczęstsze błędy wystawiania faktur eksportowych

Wśród najczęstszych błędów popełnianych w wystawianych fakturach eksportowych jest:

  • błędna stawka podatku VAT
  • błędne kursy waluty.

Tomasz Olejniczak

Tomasz Olejniczak

Biuro rachunkowe Tomasz Olejniczak