Faktura proforma
Zgodnie z wyjaśnieniem Ministerstwa Finansów dotyczącym dokumentów określanych mianem faktur proforma: dokument nazywany fakturą proforma nie jest dowodem księgowym. Wyraźne oznaczenie tego dokumentu wyrazami proforma powoduje, że nie można przypisać mu waloru faktury w rozumieniu przepisów o VAT, gdyż podmiot wystawiający taki dokument jednoznacznie wskazuje, że nie jest to faktura.
- Kiedy i w jakich sytuacjach wystawia się fakturę pro-forma?
- Różnice między fakturą pro-forma a Fakturą VAT
- Czy faktura pro-forma jest uregulowana w polskim prawie?
- Interpretacje organów podatkowych dotyczące faktury pro-forma
- Jak traktować fakturę pro-forma w rejestrach VAT?
- Czy konieczne jest przechowywanie faktur pro-forma?
Kiedy i w jakich sytuacjach wystawia się fakturę pro-forma?
Faktura proforma jest to dokument wystawiany w obrocie gospodarczym i jego celem może być np. potwierdzenie złożenia oferty czy przyjęcia zamówienia do realizacji. Dokument ten często jest stosowany i wysyłany potencjalnemu klientowi jako dokument do przelewu. Po wpłacie środków, następstwem może być faktura zaliczkowa.
Przykład
Pan Jan jest producentem mebli. Dostał zapytanie o wykonanie biurka spersonalizowanego według parametrów klienta. Koszt całkowity wykonania wskazanego biurka wynosi 4000 zł. Pan Jan wystawił dokument proforma do wpłaty zaliczki na materiał w wysokości 30% zamówienia, tj. 1200 zł. Klient wpłacił środki na rachunek bankowy, na podstawie otrzymanego dokumentu proforma. U Pana Jana otrzymującego środki powstał obowiązek podatkowy w VAT. Następstwem tych czynności jest wystawienie faktury zaliczkowej na dokonaną wpłatę. Pan Jan może teraz zabrać się do dzieła. Rozliczenie tego zamówienia będzie w momencie kompletnego wykonania biurka.
Program do fakturowania online
Przetestuj za darmo przez 30 dni! Prosty i szybki sposób na wystawianie faktur.
Różnice między fakturą pro-forma a Fakturą VAT
Faktura pro-forma
- nie jest dokumentem księgowym
- pełni tylko funkcję handlową i informacyjną
- obowiązek oznaczenia “pro-forma” lub “faktura pro-forma”
- nie powoduje obowiązku podatkowego
Faktura VAT
- jest dokumentem księgowym i formą umowy
- pełni formę umowy wiążącą obie strony transakcji
- zgodnie z przepisami nie musi posiadać zapisu “faktura VAT” lub faktura
- powoduje skutki podatkowe
Czy faktura proforma jest uregulowana w polskim prawie?
Faktura proforma jak na wstępie wspomniano, nie jest dokumentem księgowym. W związku z tym nie ma swoich uregulowań w przepisach podatkowych – nie spełnia wymogów faktury VAT. Przepisy ustawy o VAT dotyczące podatku od towarów i usług nie przewidują, w celu dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, wystawiania dokumentów określanych mianem faktur proforma.
Interpretacje organów podatkowych dotyczące faktury pro-forma
Zgodnie z wyjaśnieniem Ministerstwa Finansów dotyczące dokumentów określanych mianem faktur pro-forma od dnia 1 stycznia 2013 r. w wyniku nowelizacji rozporządzenia fakturowego (vide rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz. U. poz. 1428) został zniesiony obowiązek oznaczania faktur wyrazami „Faktura VAT„.
Za fakturę jest zatem uznawany dokument zawierający dane wymagane na podstawie ww. rozporządzenia fakturowego, przy czym nie musi on już zawierać oznaczenia „Faktura VAT”. Obowiązujące od 1 stycznia 2013 r. regulacje nie wymagają również, aby dokument ten zawierał wyraz „Faktura”. Powyższe zmiany zostały wprowadzone w celu implementacji dyrektywy Rady 2010/45/UE z dnia 13 lipca 2010 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do przepisów dotyczących fakturowania (Dz. Urz. UE L 189 z 22.07.2010, str. 1).
Powołane przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie przewidują, w celu dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, wystawiania dokumentów określanych mianem faktur pro-forma.
Najważniejsze dwie główne informacje o fakturze proforma:
- nie jest dokumentem księgowym oraz
- nie powoduje obowiązku podatkowego.
Jak traktować fakturę proforma w rejestrach VAT?
Proforma nie jest fakturą, więc nie należy jej ujmować w rejestrach VAT. Nie powoduje obowiązku podatkowego, więc sprzedawca nie powinien ujmować jej w rejestrach VAT podatku należnego. Sytuacja odwrotna, nabywca nie ma prawa rozliczenia podatku VAT naliczonego z otrzymanej faktury pro-forma.
Czy konieczne jest przechowywanie faktur pro-forma?
Faktura proforma jak już wiemy – nie jest dokumentem księgowym. Jest natomiast dokumentem związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą. Każdy podatnik ma obowiązek przechowywania dokumentów związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej w okresie 5 kolejnych lat.
Tomasz Olejniczak
Biuro rachunkowe Tomasz Olejniczak